Ivo Jemmy Urban

zpěv, foukací harmonika, zobcová flétna, kytara, brumle, triangl

Já jsem Ivoš Urban, sekce dechová,
seřvu toho, kdo se slušně nechová.
Občas mívám z toho tiky, když neladí harmoniky
nebo chcípne bedna odposlechová.

 

Ivoš pochází z Ostrova, kde hrál na všechny možné nástroje ve všech možných i nemožných seskupeních. Od roku 1973 zhruba do poloviny 80. let hrál ve velmi úspěšné dechové hudbě Ostrovanka (trubka, později i baskřídlovka a pozoun), kromě toho stíhal i protiškolně zaměřený underground Davyasters (1975-1976), folkovou skupinu Sršni (1978 - 1980) a další hudební projekty.
Během vojny se Ivoš naučil mluvit sprostě a hrát na foukací harmoniku. V praxi toho (tedy hlavně toho hraní na harmoniku) využíval např. ve skupině Fénix (1985-1986) a hlavně ve slavných ostrovských Tulácích (1986-2005). Dále působil ve skupině Hotowoo (2000-2008) a BG4 (2006-2013). Po rozpadu BG4 vzniklo nové seskupení "Bylo nás 7", kde Ivoš figuruje v roli stálého hosta. Občas si zahraje i s Rychlou rotou Ríši Rychlíka aneb 4R a tento výčet zdaleka není úplný.
Ivoš je jedním ze zakladatelů Bankrotu. V případě potřeby je schopen zahrát i na basovku a v naší kapele má funkci tzv. basového dohlížeče. (Je velmi přísný, spíš bych to nazval basovou diskriminací.)

Hudební vzory: Charlie McCoy, Tomáš Linka, Miloslav Totter, Luděk Koutný.

Má rád: Českou country a svůj oblíbený slogan "klofáčátka, klofáci". Pak ještě rád chodí pozdě na zkoušky a vymýšlí si úplně nová neznámá slova (např. že připopozaspal; to se tentokrát netýkalo pozdního příchodu, ale pozdního foukačkového nástupu).

Nemá rád: Když má zkouška až příliš hladký průběh nebo když se ladí kratší dobu než 10 minut (každá struna 10 minut, tj. např. kytara 60 minut). Kromě toho nemá rád, když někdo napodobuje ptačí hlasy; asi to vnímá jako konkurenci svých oblíbených klofáčátek. A úplně nejvíc nesnáší vedro, což je pro něj jakákoliv teplota od čtyř stupňů Celsia výše.

Umělecký cíl: napsat školu hry na foukačku, která by byla tak nepřehledná, že by se podle ní nikdo nedokázal pořádně naučit a Ivoše by tedy netrumfl.