Historie
Napřed historie názvu:
Počátkem roku 1998 jsme dávali dohromady bluegrassovou kapelu s Ivošem a karlovarským kytaristou Petrem Rožou. Když jsme se jednou sešli v Petrově bytě nedaleko někdejší Vindobony, byla zrovna puštěná televize a běžel v ní soutěžní pořad Kolotoč. Což byla soutěž, v níž si občas některý soutěžící vytočil takzvaný "bankrot". Mně to poskytlo inspiraci k návrhu na název kapely, ale Petr to tehdy neschválil. Což se nám po letech hodilo... Mimochodem tento bluegrassový experiment skončil zhruba o rok později a ani v té době jsme neměli definitivní jméno.
(Zavzpomínal J. Urban)
A teď historie kapely jménem Bankrot - časová posloupnost je zdola nahoru:
2024
Na počátku roku odchází Sabina, nahrazuje ji Petra Malinová (zpěv, kytara, percussion). Natáčení nabírá na obrátkách a Petra se brzy přizpůsobila. Chybějící housle excelentně odehrál Radek Svoboda jako host.
Během léta nastala série dalších odchodů - z časových důvodů odešel Karel a Svatka, ze zdravotních důvodů Petra. Studiové povinnosti už měli splněné, pódiové hraní jsme řešili částečně hostováním, částečně jednorázovým (i vícerázovým :-) ) ukecáváním odcházejících členů. V září přichází Eva Haufová (zpěv, akordeon) a v listopadu Ladislav Sivák (basová kytara, zpěv), čímž je Bankrot opět provozuschopný a netřeba nikoho ukecávat.
2023
Pokračujeme v natáčení dle časových možností zvukaře, naopak vystoupení tolik nebylo. Některé akce se však velmi vydařily, např. květnový T-klub v Ostrově nebo Potůčky v září.
2022
Na jaře nás posílila Sabina Heroldová (zpěv, housle), poprvé jsme s ní vystoupili v dubnu na odemykání Ohře v Sokolově. Kromě koncertů jsme začali pracovat na novém CD a po několika koronavirem poznamenaných letech se nám konečně podařilo vystoupit ve Vánočním domě.
2021
Rozhlasové a koronavirové vlny jsou na sobě nezávislé, takže v lednu opět zaznělo v Country Dostavníku Mirka Černého Opuštěný nádraží. Zajímavá sestava pořadu: Greenhorns, Fešáci, Tučňáci, Rangers, KTO... a vedle těch hvězd i Bankrot. Navíc jsme se později dozvěděli, že i Cesta známá se zpívala v některých hospodách, když se to ještě smělo. Ovšem v první polovině roku 2021 se nesmělo prakticky nic, takže jsme se připravovali převážně individuálně, těšili se na budoucnost a občas dotvořili nějakou novou písničku, která byla předtím ve stavu polotovaru - dobrá teoretická příprava pro třetí bankrotí CD, ale na návštěvu studia je ještě brzy.
Premiéra nové sestavy proběhla 31.7. v Kynšperku na Dni Ohře, samozřejmě zde zazněla i Mexikova písnička věnovaná této řece. Během srpna a září jsme opět po delším čase brázdili regionální pódia - Louka u Bečova, Horní Slavkov, Počerny, Kraslice, Božíčany... Na konec roku jsme pro jistotu nic neplánovali a udělali jsme dobře, protože opět nastalo všeobecné rušení akcí.
2020
Koronavirus zbrzdil i bankrotí akce, odehráli jsme jich méně než v předchozích letech a většinou byly v Jáchymově. Další směřování Bankrotu pořád není vyjasněno, navíc Pavla často chyběla z důvodu těhotenství. V červenci Pavlis ohlásil odchod, čímž jsme sestavu rovnou rozpustili a po odehrání srpnové akce v Jáchymově přerušili činnost.
Během srpna se podařilo zformovat novou sestavu: Jiří Mexico Král (zpěv, 12-strunná kytara), Svatava Světluše Cimbalová (zpěv), navrátilec Karel Saky Soukup (kontrabas) a bratři Urbanovi. Nakonec odešla i Pavla, které se 29.8. narodil syn Lukáš. Namísto ní nastoupil v říjnu jako stálý host další navrátilec, Jan Bonaventura Kustra (perkuse). Cajonová etapa skončila, vracíme se k bubínku a conguitas jako za starých časů.
Nejen rozhlasovými úspěchy živ je člověk. Máme radost z toho, že v nejmenované loketské restauraci hrají místní štamgasti Piráta silnic.
Na pódiu se nová sestava zatím nepředstavila, neboť přišla druhá vlna a mohli jsme jen zkoušet ve velmi omezeném obsazení.
2019
Opět jeden rozhlasový úspěch, Trosečník zvítězil v únoru v hitparádě Bonanza Country Radia. V květnu zaznělo Opuštěný nádraží v regionálním vysílání Českého rozhlasu v pořadu Dostavník Mirka Černého. Krátce poté se podařilo dotočit videoklip k Oáze Jenišov.
Probíhají diskuse ohledně dalšího směřování Bankrotu. Naše koncerty měly sice solidní úroveň, ale nějak jsme se neposunovali dál (a ne všichni si pod tím posunem dál představovali totéž, proto se například někteří bankroťáci vyhnuli účasti ve výše uvedeném klipu). V září ohlásil odchod Luděk Štác, dohrál však nasmlouvané akce až do ledna příštího roku. Namísto něj už mezitím zkoušíme se Zuzanou Mejstříkovou (basová kytara, zpěv).
2018
S uspokojením jsme zjistili, že naše první CD ještě nepatří na smetiště dějin. Oáza Jenišov se během ledna držela čtyři týdny ve Folkparádě Českého rozhlasu. V březnu odešel Jirka Veselý, pokračujeme v pětičlenném obsazení. Velký úspěch jsme zaznamenali v dubnu, kde naše písnička Cesta známá byla vybrána do soutěže Talent Country Radia. Nedlouho poté na to navázalo vítězství Oblak dýmu v jednom z květnových kol hitparády Bonanza též v Country Radiu. Koncem května jsme zahráli na Sokolovském dostavníku a Novorolské valše, posíleni o hostující špičkovou zpěvačku Moniku Hudyovou (zpěv, kytara, percussion), která se posléze stala naším stálým hostem a výrazně přispěla i k úspěchu na Vysoké Peci, na Ostrovském kodrcáku a na dalších akcích.
2017
Radio Samson zařadilo do pravidelného vysílání několik písniček z našeho druhého CD - Trosečníka, Piráty z Karibiku, Piráta silnic a Není čas, v předvánočním čase i Štědrý den. V hitparádě Radia Folk se už od závěru předchozího roku dlouho držel Trosečník, skončil až koncem května a vzápětí zřejmě skončila celá hitparáda. Některé naše písničky zazněly i na Radiu Proglas. Mezitím jsme samozřejmě nezaháleli. Zahráli jsme si například v Habartově na přehlídce nazvané Ranec plný písniček, v květnu jsme zahajovali Sokolovský dostavník, velký ohlas jsme měli i na kácení máje v Jindřichovicích. Objevili jsme se i na několika koncertech přehlídkového seriálu Countryáda, který pořádá náš bývalý člen Karel Saky Soukup. Oproti předchozím sezónám jsme zařazovali větší procento vlastních skladeb a posluchači si celkem ochotně zvykli. Totéž se týkalo koncertů ve Vánočním domě na konci roku.
2016
Úspěšně dokončené CD jsme nakonec pojmenovali "Letem světem". Kromě stálých bankroťáků a studiového zvukaře Pavla Horycha se na něm podílel i pražský hráč na dobro Milan Dlouhý řečený Dlouhán a náš starý známý perkusista Jan Bonaventura Kustra.
Těsně před závěrečným mícháním, na rozhraní července a srpna, odešli Naky Kollarov a Milan Rác. S novým basákem Luďkem Štácem (basová kytara, zpěv) jsme po krátkém leč hektickém nácviku pokřtili CD 24.9. na Oáze Jenišov, mimo jiné za účasti Petry Černocké. Koncem roku již tradičně vystupujeme ve Vánočním domě.
2015
Doplnili jsme sestavu, v únoru se vrátil Jirka Veselý. Kvůli sehrávání nové sestavy se sice pozdrželo natáčení CD, ale koncertní činnost pokračovala i nadále. Některá vystoupení nám zajistila agentura Česká umělecká, např. dětský den v Rovné u Sokolova nebo koncert u příležitosti otevření pivovaru v Kraslicích. Občas jsme se na pódiu střídali s někdejšími Zlatými slavíky - v Krásně s Katapultem, v Rotavě s Petrou Janů. Od prosince opět pokračujeme v nahrávání CD.
2014
Bankrot poprvé vystoupil na Portě, konkrétně 19.4. na krušnohorském oblastním kole v Kalku, okres Chomutov. Divácký ohlas značný, naopak porotu jsme poněkud dezorientovali. :-) Den poté ohlásil odchod perkusista Jan Kustra, čímž Pavla zařadila do svého instrumentáře cajon.
Šestičlenný Bankrot je skladnější než sedmičlenný. Díky tomu jsme se vešli i na menší pódia, co do počtu akcí jsme absolvovali rekordní rok, ale ne všechny akce byly povedené. Schyluje se k další personální změně.... Mezitím od října pracujeme na druhém CD s pracovním názvem "Piráti z Varybiku", opět ve studiu Orange.
2013
V historii Bankrotu je to první rok, kdy neproběhla žádná personální změna. Několik zkoušek jsme zvládli bez Pavly, neboť 17.2. se jí narodila dcera Nela. Na Vysoké Peci 20.7. nám tleskalo přes tisíc lidí. Na konci roku jsme pravidelně vystupovali ve Vánočním domě v K. Varech-Doubí, kam jsme se v dalších letech rádi vraceli.
2012
CD dotočeno a posléze pokřtěno 30.4. v Jenišově za účasti Míši Leichta. Pavla se 19.5. vdala a od té doby ji uvádíme jako Zbrankovou.
Titulní písnička našeho CD, Oáza Jenišov, postoupila do řádného vysílání Radia Samson díky úspěchům v hitparádě "Samsonovy štafle". Úspěšný je i Sen v Západočeské lokálce na Českém rozhlase Plzeň.
Na podzim začíná Naky hrát s legendární Trepkou, nadále však působí i v Bankrotu. V listopadu odchází Karel Soukup, manažerské povinnosti přebírá Pavlis a novým basákem se stává Milan Kubáneček Rác (basová kytara, zpěv).
Po delší době máme dostatek času na rozsáhlejší doplnění repertoáru, takže zkoušíme a zkoušíme.
2011
Sice občas veřejně vystupujeme, ale kromě cca dvouměsíční spolupráce s Willibaldem Erfurthem (zpěv, kytara) stále nemáme náhradu za Takyho, takže zvuk je na náš vkus poněkud prázdný. Na Novorolské Valše 21.5. jsme sice hráli jen jako záskok za nemocného Ladislava Gerendáše, ale právě tento záskok se ukázal jaok klíčový pro naše další směřování. Během vystoupení jsme oznámili přítomným divákům, že pokud někdo má zájem s námi hrát, nechť se přihlásí. Naše volání vyslyšel Pavel Pavlis Kohn (zpěv, kytara, foukací harmonika) a byla to trefa do černého. Pasoval k nám jak muzikantsky (především pěvecky), tak lidsky.
Už s Pavlisem jsme v červenci až září absolvovali řadu vystoupení v rámci Karlovarského kulturního léta, koncert na Oáze Jenišov nebo přehlídku Ostrovský kodrcák. Ve studiu Orange v Karlových Varech-Rybářích jsme se v říjnu pustili do natáčení CD "Bankrot na Oáze" už s další novou posilou Pavlou Dvořáčkovou (zpěv, housle).
2010
V červnu ohlásil odchod Jirka Taky Veselý, takže nadále pokračujeme v pěti lidech. Přesněji řečeno v šesti lidech, protože nás úspěšně zvučí Karel Soukup ml. Jeho otec obstarává nejen kontrabas, ale i průvodní slovo.
2009
Po marném shánění sólového zpěváka a nepříliš vydařeném polosoukromém vystoupení 28.3. v Mírové (spíš to byla taková veřejná zvuková zkouška) se nám konečně podařilo doplnit sestavu. Posílil nás Jirka Naky Kollarov (zpěv, kytara, později i další nástroje jako např. ukulele nebo akordeon).
24.4. proběhlo první oficiální vystoupení Bankrotu v Mariánských Lázních v klubu Morrisson, zatím ještě bez Nakyho, který plánovaně slavil svátek. Veřejná premiéra tohoto obsazení byla vlastně i jeho veřejnou derniérou. Z časových důvodů odchází Buck, nahrazuje ho Jirka Taky Veselý (zpěv, kytara, mandolína).
Poslední akce staré sestavy se konala 30.4., kdy jsme definitivně dotočili náš první klip k písničce Už jsme svoji, pracovalo se na něm od listopadu 2008.
Po personálním doplnění jsme vystoupili na několika regionálních přehlídkách (Lázeňská folková loděnice, Hradohraní, Hornická pouť) a náš repertoár se průběžně profiloval k osobitějšímu pojetí.
6.11.2008
Dohodli jsme se, že se budeme jmenovat Bankrot, protože se nám nepodařilo vymyslet nic lepšího. Zvítězil tedy návrh, který před lety v jiné kapele schválen nebyl. Nikomu na tom názvu moc nezáleželo, protože životnost Bankrotu byla pesimisticky odhadována na několik týdnů až měsíců.
Návrhy, které vypadaly nadějně a přesto neprošly: např. Pardon nebo Paskvil, případně Paskville.
2.10.2008
V restauraci v Mírové na Karlovarsku jsme uskutečnili zkoušku nového hudebního tělesa, vznikajícího na troskách zaniklé skupiny Hotowoo. Zkouška spočívala v tom, že nový člen Rudolf "Buck" Tippan zkoušel, jestli to s námi má cenu. Protože se mu to napoprvé nepodařilo zjistit, pokračovali jsme v pravidelném zkoušení i nadále.
Obsazení: Rudolf Buck Tippan - kytara, zpěv, Ivo Urban - foukací harmonika, zpěv, Jaromír Urban - kytara, pětistrunné banjo, zpěv, Karel Saky Soukup - kontrabas, Jan Bonaventura Kustra - percussion. Stylové zaměření: široké :-)
Úspěšně dokončené CD jsme nakonec pojmenovali "Letem světem". Těsně před závěrečným mícháním, na rozhraní července a srpna, odešli Naky Kollarov a Milan Rác. S novým basákem Luďkem Štácem (basová kytara, zpěv) jsme odehráli nejen Folkovou Ohři v Kynšperku, ale zejména pokřtili CD 24.9. na Oáze Jenišov za účasti Petry Černocké. Koncem roku již tradičně vystupujeme ve Vánočním domě.