Historie

 

Napřed historie názvu:

Počátkem roku 1998 jsme dávali dohromady bluegrassovou kapelu s Ivošem a karlovarským kytaristou Petrem Rožou. Když jsme se jednou sešli v Petrově bytě nedaleko někdejší Vindobony, byla zrovna puštěná televize a běžel v ní soutěžní pořad Kolotoč. Což byla soutěž, v níž si občas některý soutěžící vytočil takzvaný "bankrot". Mně to poskytlo inspiraci k návrhu na název kapely, ale Petr to tehdy neschválil. Což se nám po letech hodilo... Mimochodem tento bluegrassový experiment skončil zhruba o rok později a ani v té době jsme neměli definitivní jméno.
(Zavzpomínal J. Urban)

 

A teď historie kapely jménem Bankrot:

2.10.2008
V restauraci v Mírové na Karlovarsku jsme uskutečnili zkoušku nového hudebního tělesa, vznikajícího na troskách zaniklé skupiny Hotowoo. Zkouška spočívala v tom, že nový člen Rudolf "Buck" Tippan zkoušel, jestli to s námi má cenu. Protože se mu to napoprvé nepodařilo zjistit, pokračovali jsme v pravidelném zkoušení i nadále.
Obsazení: Rudolf Buck Tippan - kytara, zpěv, Ivo Urban - foukací harmonika, zpěv, Jaromír Urban - kytara, pětistrunné banjo, zpěv, Karel Soukup - kontrabas, Jan Kustra - percussion. Stylové zaměření: široké :-)
 

6.11.2008
Dohodli jsme se, že se budeme jmenovat Bankrot, protože se nám nepodařilo vymyslet nic lepšího. Zvítězil tedy návrh, který před lety v jiné kapele schválen nebyl. Nikomu na tom názvu moc nezáleželo, protože životnost Bankrotu byla pesimisticky odhadována na několik týdnů až měsíců.
Návrhy, které vypadaly nadějně a přesto neprošly: např. Pardon nebo Paskvil, případně Paskville.


2009
Po marném shánění sólového zpěváka a nepříliš vydařeném polosoukromém vystoupení 28.3. v Mírové (spíš to byla taková veřejná zvuková zkouška) se nám konečně podařilo doplnit sestavu. Posílil nás Jirka Naky Kollarov (zpěv, kytara, později i další nástroje jako např. ukulele).
24.4. proběhlo první oficiální vystoupení Bankrotu v Mariánských Lázních v klubu Morrisson, zatím ještě bez Nakyho, který plánovaně slavil svátek. Veřejná premiéra tohoto obsazení byla vlastně i jeho veřejnou derniérou. Z časových důvodů odchází Buck, nahrazuje ho Jirka Taky Veselý (zpěv, kytara, mandolína).
Poslední akce staré sestavy se konala 30.4., kdy jsme definitivně dotočili náš první klip k písničce Už jsme svoji, pracovalo se na něm od listopadu 2008.
Po personálním doplnění jsme vystoupili na několika regionálních přehlídkách (Lázeňská folková loděnice, Hradohraní, Hornická pouť) a náš repertoár se průběžně profiloval k osobitějšímu pojetí. Ivoš byl přinucen používat kromě foukačky i zobcovou flétnu.


2010
30.4. jsme vystoupili na čarodějnicích v Karlových Varech, další dvě akce jsme absolvovali v červnu. Oproti akcím z předchozího roku jsme zde použili několik dalších nástrojů, např. akordeon nebo havajskou kytaru. V červnu ohlásil odchod Jirka Taky Veselý, takže nadále pokračujeme v pěti lidech. Přesněji řečeno v šesti lidech, protože nás úspěšně zvučí Karel Soukup ml. Jeho otec obstarává nejen kontrabas, ale i průvodní slovo.


2011
Sice občas veřejně vystupujeme, ale stále nemáme náhradu za Takyho, takže zvuk je na náš vkus poněkud prázdný. Na Novorolské Valše 21.5. jsme oznámili přítomným divákům, že pokud někdo má zájem s námi hrát, nechť se přihlásí. Naše volání vyslyšel Pavel Pavlis Kohn (zpěv, kytara, foukací harmonika) z Nejdku.
Už s Pavlisem jsme v červenci až září absolvovali řadu vystoupení v rámci Karlovarského kulturního léta, koncert na Oáze Jenišov nebo přehlídku Ostrovský kodrcák. Ve studiu Orange v Karlových Varech-Rybářích jsme se v říjnu pustili do natáčení CD "Bankrot na Oáze" už s novou posilou Pavlou Dvořáčkovou (zpěv, housle).


2012
CD dotočeno a posléze pokřtěno 30.4. v Jenišově za účasti Míši Leichta. Pavla se 19.5. vdala a od té doby ji uvádíme jako Zbrankovou.
Titulní písnička našeho CD, Oáza Jenišov, postoupila do řádného vysílání Radia Samson díky úspěchům v hitparádě "Samsonovy štafle". Úspěšný je i Sen v Západočeské lokálce na Českém rozhlase Plzeň. Bankrot během léta absolvoval řadu vystoupení, např. přehlídku na Vysoké Peci nebo koncert u příležitosti 100 let lanovky na Dianu.
Na podzim začíná Naky hrát s legendární Trepkou, nadále však působí i v Bankrotu. V listopadu odchází Karel Soukup, manažerské povinnosti přebírá Pavlis a  novým basákem se stává Milan Kubáneček Rác (basová kytara, zpěv).
Po delší době máme dostatek času na rozsáhlejší doplnění repertoáru, takže zkoušíme a zkoušíme.


2013
V historii Bankrotu je to první rok, kdy neproběhla žádná personální změna. Několik zkoušek proběhlo bez Pavly, neboť 17.2. se jí narodila dcera Nela. V ryze pánském obsazení jsme absolvovali velmi úspěšné vystoupení na Velikonoční neděli 31.3. v Jáchymově v hotelu Curie, naopak Portu jsme vynechali z termínových důvodů.
Oproti předchozím sezonám jsme stihli více přehlídek, například Country kamion v Božíčanech nebo festival Na konci světa v Kraslicích. Na Vysoké Peci nám tleskalo přes tisíc lidí, velký úspěch jsme měli i na sprnovém pivním festivalu v Karlových Varech. Na konci roku jsme pravidelně vystupovali ve Vánočním domě v K. Varech-Doubí, stihli jsme i benefiční koncert ve Staré Roli.

 

2014
Bankrot poprvé vystoupil na Portě, konkrétně 19.4. na krušnohorském oblastním kole v Kalku, okres Chomutov. Divácký ohlas značný, naopak porotu jsme poněkud dezorientovali. :-) Den poté ohlásil odchod perkusista Jan Kustra. Náhradu jsme nesháněli. Absenci perkusí jsme vyřešili tak, že Pavla zařadila do svého instrumentáře cajon.
Šestičlenný Bankrot je skladnější než sedmičlenný. Díky tomu jsme se vešli i na menší pódia, například v kostele v Nejdku nebo v pensionu Daniela na Božím Daru. Když k tomu připočteme klub Bažina ve Františkových Lázních, karlovarský Irish Pub-Racek, Vánoční dům, Vysokou Pec a další akce, vychází nám z toho rekordní rok.
Od října pracujeme na druhém CD s pracovním názvem "Piráti z Varybiku", opět ve studiu Orange.

 

2015
Sice je šestičlenný Bankrot skladnější, ale méně barevný. Proto jsme opět doplnili sestavu, v únoru se vrátil Jirka Veselý. Kvůli sehrávání nové sestavy se sice pozdrželo natáčení CD, ale koncertní činnost pokračovala i nadále. Některá vystoupení nám zajistila agentura Česká umělecká, např. dětský den v Rovné u Sokolova nebo koncert u příležitosti otevření pivovaru v Kraslicích. Občas jsme se na pódiu střídali s někdejšími Zlatými slavíky - v Krásně s Katapultem, v Rotavě s Petrou Janů. Od prosince opět pokračujeme v nahrávání CD.

 

2016
Úspěšně dokončené CD jsme nakonec pojmenovali "Letem světem". Těsně před závěrečným mícháním, na rozhraní července a srpna, odešli Naky Kollarov a Milan Rác. S novým basákem Luďkem Štácem (basová kytara, zpěv) jsme odehráli nejen Folkovou Ohři v Kynšperku, ale zejména pokřtili CD 24.9. na Oáze Jenišov za účasti Petry Černocké. Koncem roku již tradičně vystupujeme ve Vánočním domě.

 

2017
Radio Samson zařadilo do vysílání několik písniček z našeho druhého CD. V hitparádě Radia Folk se už od závěru předchozího roku dlouho držel Trosečník, skončil až koncem května a vzápětí zřejmě skončila celá hitparáda. Mezitím jsme samozřejmě nezaháleli. Zahráli jsme si například v Habartově na přehlídce nazvané Ranec plný písniček, v květnu jsme zahajovali Sokolovský dostavník, velký ohlas jsme měli i na kácení máje v Jindřichovicích. Oproti předchozím sezónám jsme zařazovali větší procento vlastních skladeb a posluchači si celkem ochotně zvykli. Totéž se týkalo koncertů ve Vánočním domě na konci roku.

 

2018
S uspokojením jsme zjistili, že naše první CD ještě nepatří na smetiště dějin. Oáza Jenišov se během ledna držela čtyři týdny ve Folkparádě Českého rozhlasu. V březnu odešel Jirka Veselý, pokračujeme v pětičlenném obsazení. Velký úspěch jsme zaznamenali v dubnu, kde naše písnička Cesta známá byla vybrána do soutěže Talent Country Radia. Nedlouho poté na to navázalo vítězství Oblak dýmu v jednom z květnových kol hitparády Bonanza též v Country Radiu. Koncem května jsme zahráli na Sokolovském dostavníku a Novorolské valše, posíleni o hostující špičkovou zpěvačku Moniku Hudyovou (zpěv, kytara, percussion), která se posléze stala naším stálým hostem a výrazně přispěla i k úspěchu na Vysoké Peci 14.7.